Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kutyáink egészséges táplálása

Kutyáink egészséges táplálása

Szeretnék egy picit mesélni a kutyák helyes etetéséről és a száraztáppal való táplálás fortélyairól. 

 

Ismereteimet szakmai előképzettségem és tapasztalatom, valamint több mint 30 éves kutyatartó emlékeim adják, melyeket szeretnék megosztani veletek! Jelenleg három komondorral teljes a családunk, akik igazán bearanyozzák a mindennapjainkat. Korábban voltak német dogjaink, staffordjaink és törpeuszkárunk is!  smiley

Kedvenceink egészségét elsősorban a helyes táplálással tudjuk megőrizni. Fontos, hogy a tápanyagok megfelelő mértékben és arányban kerüljenek a kutya szervezetébe, mert csak így tudnak a szervei és az immunrendszere megfelelően működni. A száraztáp egyébként segíti a fogak tisztulását is! A megfelelő száraztáp összetétele az alábbi legyen:

-          15-25% nyersfehérje;

-          8-13% nyerszsír;

-          4-8% nyershamu;

-          2-4% nyersrost;

-          ásványi anyagok, vitaminok.

 

A prémium száraztápok ízletesek, sokáig elállnak és tartalmaznak minden olyan vitamint, ásványi anyagot és nyomelemet, melyre kutyáinknak szüksége lehet.

Számtalan féle nedveseledel közül is válogathatunk. A konzerves tápot csak kiegészítésként ajánlott használni, mert a prémium kategóriás termékek kivételével, alig tartalmaznak húst, de cukrot és glutént annál többet. Ráadásul a nedveseledel a fogkőképződést és a bűzmirigy telítődését is elősegíti sajnos. Persze azért alacsonyabb arányban a száraztáphoz keverve változatosabbá teheted vele az etetést. Én akkor szoktam használni, ha nem volt időm főzni nekik valamit, amivel keverem a száraztápot.

Fontos, hogy életkor és méret alapján válasszunk eledelt kutyusainknak. Egy kölyökkutya fejlődéséhez nagy szükség van jó minőségű táplálék etetésére az egészséges fejlődéshez. Itt szeretném megemlíteni, hogy a nagytestű kölyköknek magas a táp- és ásványianyagigényük az izületek és a csontok fejlődéséhez. Téves az az elmélet, hogy nagytestű kölyökkutya nem ehet ilyen jellegű tápot, hiszen a nagytestű kölyökkutyatáp nagytestű kölyökkutyáknak lett kifejlesztve! Vemhes és szoptatós kutyáknak is jó minőségű kölyöktápot kell adni egészen a leválasztásig!

Idős kutyáknak viszont csökkentett energiatartalmú, de vitaminokban nagyon gazdag eledelt kell biztosítani, így évekkel meghosszabbíthatjuk életüket. Ezek a tápok jó szolgálatot tesznek felnőtt-, de nem idős kutyáknál is fogyókúra alkalmával.

Sajnos előfordul, hogy kiderül kutyókánk táplálékallergiás lesz, ami leggyakrabban bőrtünetekkel és/vagy emésztési zavarokkal jelentkezik. Ilyenkor fontos az allergiát kiváltó okok mielőbbi  kiszűrése. A prémium kategóriás tápok között nagy számban találunk hypoallergén változatot, melyek legtöbb esetben biztosítják a tünetmentességet és a megfelelő tápláltságot.

Külön kategóriát képviselnek a speciális- vagy gyógytápok, melyek betegség esetén segítik négylábú kedvenceink felépülését és a megfelelő életminőség fenntartását. Számos betegségi állapot javítható az erre a célra kifejlesztett táppal, melyek a gyártás során pontosan olyan alapos ellenőrzésen mennek keresztül, mint a gyógyszerek!

Ha szeretnél tápot váltani, mindenképp törekedj a fokozatosságra. Legalább egy hétig felesben add a régi táppal, így elkerülheted hogy felboruljon kutyád egészséges bélflórájának egyensúlya és így esetlegesen hasmenés lépjen fel nála.

Ha mégis úgy döntesz, hogy csak nyershússal vagy házi koszttal eteted a kis- vagy nagy szőrmókot, mindenképp gondoskodj a megfelelő vitamin és tápanyagbevitelről. Erre a célra rendkívül nagy választékban léteznek gyógyhatású készítmények, vitaminok, táplálékkiegészítők. A legjobb eredmény elérése érdekében célszerű ezeket néha váltogatni. Bizonyos ételeket ajánlatos elkerülni, pl.tehéntej!(viszont túró, joghurt, kevés sajt adható), K-betűs zöldségek, csokoládé, csirkecsont, szöllő. Ellenben kifejezetten ajánlott rostban magas zöldségek,gyümölcsök etetése, pl. sütőtök, édesburgonya, sárgarépa, főtt krumpli, alma.

Sose etesd túl kedvencedet! Etetés után nagyon fontos 30-60 perc pihenőt tartani az esetleges gyomorcsavar elkerülése érdekében, különösen nagytestű kutyáknál!

Végezetül pár szó az egészséges testalkatról… Akkor megfelelő kutyánk testalkata, ha éppenhogy érezzük a bordáit. Ha kitüremkednek a csontok, akkor sovány az eb, ha ülő helyzetben (a kutya üljön laugh) nem fér a tenyerünk a combja és a lágyéka közé, akkor túlsúlyos. A túlsúly az egyik leggyakoribb kiváltó oka a különböző betegségeknek!

Előfordul, hogy a saját tapasztalatod eltér az itt leírtaktól. Ez nem csoda, hiszen minden kutya más és más,  de ettől olyan szép a kutyavilág!

Ha kérdésed van, bátran tedd fel e-mailben,facebookon, telefonon vagy messengeren. Minden kérdést igyekszünk mihamarabb- és a lehető legkörültekintőbben megválaszolni, hiszen az állatok jólléte és egészsége a mi küldetésünk!