Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

LEGYÉL TE IS BAROMFITARTÓ!

Baromfitartás könnyedén! 

Biztosan megfordult már a fejedben a baromfi tartás gondolata. A mai tojás- és húsárak sokunkban vált ki megrökönyödést. Legtöbben úgy gondolják, hogy nem értenének hozzá, vagy hogy túl drága lenne a tartásuk. Pedig épp az ellenkezője igaz. A baromfi az egyik legjobban hasznosuló háztáji. Viszonylag kevés eleség elfogyasztásával sok húst, illetve tojást állít elő (kb.2-300 db./év). Kifejezetten szeretem azt is, hogy kivétel nélkül az összes konyhai hulladékot elfogyasztja, így a háztartásban keletkező kommunális hulladék mennyisége is jelentősen csökken. 

Milyen fajtát válasszunk? 

Rengeteg féle kétlábú megtalálható a hazai kínálatban. Érdemes végig gondolni, hogy milyen célra tartjuk majd őket. Amennyiben csak a tojást fogyasztjuk, akkor lehet tojóhibrid fajtát választani, ha pedig a húsáért, akkor húshibridet. Saját tapasztalatom, hogy a kettős hasznosítású fajták sokkal ellenállóbbak és kevesebb gondozást igényelnek. 

Csibevásárlás 

Kezdőként mindenképpen előnevelt csirkét érdemes vásárolni, mert a naposcsibék elhullási aránya akár 50% körüli is lehet. Ezzel szemben a 4-6 hetes csirkék már jóesetben vakcinázva vannak és koruknál fogva is sokkal ellenállóbbak. Később, több tapasztalattal a hátunk mögött akár magunk is keltethetünk. 

Hazaszállításuknál nagy körültekintéssel kell ládába, papírdobozba vagy ketrecbe helyezni őket, ugyanis a levegőtlenséget egyáltalán nem bírják, akár egy óra alatt is el tudnak hullani pl. egy dobozba zárva. Mindenképpen szellős szállítóeszközbe tegyük őket, ahonnan azonban nem tudnak kibújni. 

Elhelyezés 

Huzatmentes, de szelőztethető helyiségbe, dobozban vagy ketrecben tartsuk őket. A naposcsibe hőigénye 30-32°C, ami naponta 2°C-al csökkenthető. Tehát 5-6 hetes korbán már szobahőmérsékleten tartható.  

A baromfi ól elhelyezésekor ügyeljünk arra, hogy szélvédett, napos helyen legyen, emellett legyenek természetes vagy mesterséges árnyékot adó tereptárgyak a környékén. Készülhet téglából vagy fából, a lényeg, hogy ne legyen huzatos és a falak simák legyenek, hogy a résekben ne telepedjenek meg az élősködők. Készítsünk akkora nyílást, amin mi is beférünk almozáskor és az évente egyszeri fertőtlenítő meszeléskor. Az ajtó-ablak legyen úgy kialakítva, hogy semmilyen ragadozó ne tudjon bemenni. Helyigényük körülbelül 25-30 tyúkra számolva 3m X 2,5 m, 100 egyedre kb. 6 x 4,5 m. 

Az ólban ülőrudakat és tojóládákat kell elhelyezni. Minden állatnak jusson elegendő hely. Egy tyúk kb. 25 cm-t helyet foglal el a rúdon. 

Természetesen kapirgálni és csipegetni is nagyon szeretnek. Ehhez állatonként megközelítőleg 1 négyzetméternyi területet vegyünk alapul a kifutó lekerítésekor. Mindig legyen lehetőségük napközben is bemenni az ólba. 

Etetés 

A tyúkoknak  magvakat és zöldnövényeket minden nap kell biztosítani. Persze ahogy már korábban említettem, minden konyhai maradékot válogatás nélkül elcsipegetnek. Kapirgálással sok rovarhoz és különböző magokhoz jutnak. Nagyon fontos továbbá, hogy a friss ivóvízhez mindig hozzáférjenek! 

Sokéves tapasztalatom, hogy azok a csirkék, akik az első 3-4 héten indító, majd 12 hetes korig nevelő tápot kapnak, sokkal ellenállóbb, egészséges tyúkká válnak, hiszen tartalmaz minden fontos ásványi anyagot és vitamint, valamint kokcidiosztatikumot. A tápot megfelelő etető edényben ad libitum, korlátozás nélkül adjuk. 
Az állatok előtt mindig legyen friss, tiszta ivóvíz! Az itatót tegyük olyan magasra, ahol még elérik, de lábukkal nem kaparnak bele homokot, sarat, trágyát.  

Szórjunk a földre apró kavicsot vagy homokot az emésztés segítéséhez és Időnként helyezzünk ki zeolitot és mészgrittet, hogy megfelelő ásványi anyagokhoz jussanak. 

Kakas a tyúkudvarban 

Érdemes 10-12 tyúkonként egy kakassal számolni, aki figyelmezteti asszonyait a veszélyre vagy jelzi, ha élelmet talált. Ha a későbbiekben szeretnénk keltetni, mindenképp tartsuk be ezt az arányt, különben sok lesz az “üres” tojás vagy a “hibás” csirke. 

Vitaminok, táplálékkiegészítők, gyógyszerek 

A forgalomban lévő készítmények közül néhány példa: 

Promotor 43 https://hazikedvencpatika.hu/probicol-h-paszta-km-15-ml-1136?keyword=promo 

Reaszelén combi  

https://hazikedvencpatika.hu/reaszelen-combi-50-g-1156?keyword=Reaszel%C3%A9n 

Vitamax TT+elektrolit  

https://hazikedvencpatika.hu/vitamax-tt-elektrolitok-100g-1784?keyword=vitamax 

 

Számos betegséget előzhetünk meg a megfelelő táplálékkiegészítők rendszeres adagolásával. Például az angolkór jól ismert betegség, amelyet a D-vitamin, kalcium és foszfor hiánya idéz elő. Ezen kívül számos vitamin és ásványianyag hiánya okozhat enyhébb vagy súlyosabb elváltozásokat állataink szervezetében. 

Szeretném hangsúlyozni, hogy a fenti készítmények nagyon fontos szerepet játszanak tyúkudvarunk egészséges környezetének fentartásában és  kotkodáink hosszú, egészséges életében! 

Gondoskodás = egészséges tyúk = magas tojáshozam!